Lidská práva

Je politika pro všechny?

Při pohledu na český Parlament se mě zmocňuje neodbytný pocit, že politika je jenom pro specifický typ lidí. Když člověk vidí víc než stovku obtížně rozlišitelných osob stejného věku, pohlaví i vzezření v jedné místnosti, vkrádá se otázka, jak dobře tito lidé reprezentují všechny ostatní.

23.06.2021

Celý článek

Lidská práva

Technologie s dvojím použitím

Svobodě se daří v zemích, ve kterých jsou vlády podřízeny základním lidských právům a silným demokratickým institucím. Demokratické státy jsou už ale třináctý rok po sobě v úpadku. Proč tomu tak je? Důvody jsou různé a je to složitý problém. Jednou z hlavních příčin jsou technologie, které mohou změnit demokracii s fungující opozicí, občanskou společností a základními právy a svobodami v noční můru autokracie.

21.09.2020

Celý článek

Lidská práva

Zvítězila Čína nad koronavirem?

V posledních dnech se šíří internetem zpráva, která vykresluje vykresluje Čínu jako vítěze nad epidemií COVID-19. Někteří vrcholoví politici se nás snaží přesvědčit o tom, že Čína by pro nás měla být vzorem. Je to opravdu tak?

15.04.2020

Celý článek

Lidská práva

Migrace: Evropa by měla být aktivnější při ochraně schengenského prostoru

Turecko od pátku 28. února přestalo bránit syrským uprchlíkům ve vstupu do Evropy. Navzdory dohodě z roku 2016, kdy Evropská unie finančně přispívala Turecku na zajištění uprchlíků výměnou za to, že zůstanou v Turecku. Erdogan tuto dohodu již mnohokrát použil jako vyjednávací výhružku. Po syrském náletu na Idlib ve čtvrtek 27. února, kdy zahynulo 33 tureckých vojáků působících v rámci turecké invaze do Sýrie, uvedl výhružku v praxi.

10.03.2020

Celý článek