Lidská práva

16.09.2020

Si Ťin-pching dostal od evropských lídrů „voucher“ na jednodenní amnézii

Včerejší setkání evropských lídrů s čínským premiérem Si Ťin-pchingem by se dalo z pohledu EU označit jako smutný příklad „lose-lose“ dohody.

Čína vedoucím evropským představitelům slíbila, že nebude padělat evropské zemědělské produkty, nebo že přestane vykrádat naše technologie, ba v budoucnu nám poskytne větší přístup na trh. Angela Merkel, Ursula von der Leyen a Charles Michel byli celí žhaví podepsat mezinárodní dohodu s režimem, který teprve před několika měsíci jiné mezinárodní dohody fatálně porušil, když de facto anektoval Hongkong a uvěznil jeho opozici. S režimem, který prokazatelně páchá genocidu a mučí miliony Ujgurů odhadem v pěti stovkách koncentračních táborů, a nebo provádí kulturní eradikaci milionů Tibeťanů a Mongolů.

Naši lídři dali ve všech těchto závažných obviněních Si Ťin-pchingovi takový jednodenní „voucher“ na dočasnou kolektivní amnézii. Jako globální lídr v lidských právech jsme tentokrát nepožadovali nezávislou vyšetřovací komisi v Sin-ťiangu. Ani jsme jasně nestanovili konkrétní pokroky v dodržování lidských práv jako podmínku investiční dohody, která má Číně přinést miliardy eur. Dokonce jsme ani slovem nežádali svobodné, spravedlivé a nezávisle sledované volby v Hongkongu. Nic – jen peníze.

Demokrat ale nesmí obchodovat s tyranem jako rovný s rovným. Při současných turbulencích nestačí jen obligátní „vyjádření vážných obav“. Tyrani respektují jen sílu – a tou je v našem případě hlasité trvání na humanistických ideálech. Je naší minimální povinností alespoň takto bránit nespočet politických obětí čínského režimu. Takový krokem by bylo budování a posilování hospodářské, diplomatické a vojenské spolupráce s našimi přáteli na Tchaj-wanu, v Japonsku či v Koreji.

Evropské podniky a evropský kapitál nesmí dál hladce podporovat dystopický režim postavený na digitálním „dohlížení a trestání“. Nekritické setkání s jeho hlavním představitelem vysílá velmi špatný signál všem, kdo po celém světě trpí brutální a expanzivní politikou komunistické strany Číny.

Jaký smysl zbyde Evropě, rezignuje-li na svoje zakládající hodnoty? Právě v takovém případě prohráváme všichni.