Jak přežít v online prostoru II. aneb Nesnesitelná lehkost kliknutí

V první části článku jsem se věnovala tomu, jak si můžete zabezpečit svoje účty. V další části tohoto seriálu bych se ráda zaměřila na nástrahy, kterým se nevyhnete ani s neprolomitelným heslem. A zajímat nás budou tři pojmy: podezřelé přílohy, phishing a ransomware. Nebojte se cize znějících slov a pojďme na to!

12.09.2022

Celý článek

Jak přežít v online prostoru I.

46letý muž z Kolínska před pár týdny rozklikl reklamu, která lákala na rychlé zhodnocení peněz. Zástupce podvodné společnosti z něj posléze vymámil vzdálený přístup k jeho smartphonu. A odtud podvodník provedl 20 plateb. Muž přišel o 2,5 milionu korun.

30.08.2022

Celý článek

Proč by někoho zajímala při útoku moje data…? Část 1.

Naše vlastní bezpečnost není na první dobrou moc záživné téma. Všichni občas (a rádi) děláme věci, které nejsou bezpečné, i když víme, že nejsou bezpečné. A neradi si do toho necháváme mluvit. Ať už je to lezení po skalách ve starých teniskách, nedbaje rad zkušených horalů. Nebo kouření, i když každá krabička na vás doslova řve, co svému nebohému tělu i okolí děláte. Podobnou lehkovážnost projevujeme, když používáme stejné heslo na všechny účty, které máte. Protože kdo si to má pamatovat…

26.07.2022

Celý článek

Evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Pirátský úhel pohledu

Síťové a informační systémy. NIS 2. Zdánlivě zapomenutelný název pod sebou skrývá zásadní změny v oblasti evropské kyberbezpečnosti. Po několika měsících práce a vyjednávání ve výborech Evropského parlamentu se podařilo dát dohromady dokument, který zásadně aktualizuje unijní odolnost proti útokům. Jako Piráti jsme v tomto procesu sehráli svou roli a do vylepšené legislativy dostali několik svých priorit.

08.07.2022

Celý článek