Vývoj a regulace umělé inteligence: EU nespí, ale bude potřeba zabrat

Podle futuristy Raye Kurzweila máme ještě osm let, než umělá inteligence dosáhne lidské úrovně, a za pouhých čtyřiadvacet let dosáhneme klíčového okamžiku v lidské historii, kdy naši kolektivní biologickou inteligenci překoná naše anorganická tvorba. Co je tedy naším údělem pro následující čtvrtstoletí, než naše výtvory začnou řešit všechny problémy (budeme-li ještě mít nějaký vliv na to, co budou naše výtvory „řešit“)?

30.09.2021

Celý článek

Česká cesta k vyrovnanému zastoupení možná povede bez kvót. Co je ale alternativa?

Proč není v Poslanecké sněmovny 200 lidí z Prahy, když ta má nejvíce obyvatel i vysokou volební účast? Protože máme regionální kvóty, tak, aby každý kraj měl alespoň nějaké zastoupení. Že už tušíte, kam tím mířím, a začínají se vám žhavit prsty na klávesnici? Pojďme se pobavit o tom systémovém opatření, které je denním chlebem v některých případech, ale předmětem konfliktu v jiných.

21.09.2021

Celý článek

Sledování

Proč vám má záležet na šmírovacím skandálu Pegasus

I když vám kyberbezpečnost nic neříká a slovo spyware ve vás maximálně vyvolá vzpomínky na špionážní filmy, je možné, že jste zaregistrovali před pár měsíci skandál izraelské firmy NSO Group, a to díky jejímu produktu - špionážnímu programu (spywaru) Pegasus. A nenaplnil přední stránky náhodou, i když nešlo o zas tak nový produkt či situaci.

16.09.2021

Celý článek

Ostatní

Jak vstoupit do politiky

Jednoduchá otázka. Odpověď přesto jako by zůstávala opředená tajemstvím. A nejen proto, že se z politiky zformoval jakýsi exkluzivní, vzdálený klub, do něhož běžní smrtelníci nepatří. Pořád není zřejmé, co politika znamená a co obnáší její „dělání“.

10.08.2021

Celý článek

Lidská práva

Je politika pro všechny?

Při pohledu na český Parlament se mě zmocňuje neodbytný pocit, že politika je jenom pro specifický typ lidí. Když člověk vidí víc než stovku obtížně rozlišitelných osob stejného věku, pohlaví i vzezření v jedné místnosti, vkrádá se otázka, jak dobře tito lidé reprezentují všechny ostatní.

23.06.2021

Celý článek