28.02.2023

Záštita výstavě Eurotopia v Galerii architektury Brno

Reprezentace Evropské unie se mění. Vzhledem k rostoucí individualizaci a silné síti mezinárodních společností vyvstává otázka, kam směřuje evropská veřejná sféra – a tedy i evropský prostor – a jakou roli v tomto procesu může hrát architektura.

➡ Architekti často rádi říkají, že architektura mluví. Nejenom že k nám promlouvá, ale zároveň ztělesňuje vztah mezi „reprezentujícími“ (politiky, úředníky, apod.) a „reprezentovanými“, tedy občany. Co nám tedy říká architektura oficiálních staveb Evropské unie? Jak reaguje na současné problémy a výzvy? Určitě vás napadnou pojmy jako „společenská zodpovědnost“, „udržitelnost“ nebo „inkluzivita“. Nejenom tomu se tahle výstava podívá pod pokličku a já jsem ráda, že jsem se mohla stát jedním z patronů téhle akce.

[Na výstavě oceňuji také její interaktivnost, která dává prostor komukoliv sdílet svůj vlastní pohled. Sama jsem využila možnost vybrat jedno z pozadí interaktivní instalace. Zvolila jsem nakonec fotografii z Ukrajiny od skvělé české fotografky Majdy Slámové, která od prvních dnů invaze dokumentuje dopady války nejen na architekturu, ale především na tamní obyvatele.]

🇪🇺 Znáte mě, už samotnému názvu Eurotopia jsem nedokázala odolat :) V brněnské Galerii architektury si výstavu můžete prohlídnout do konce dubna. A kdo mi pošle z výstavy moji stopu, udělá mi radost! :)