Dezinformace

Iniciativa seniorů Za sebe není Přemluv bábu 2 – naopak jsme konečně poskytli platformu samotným seniorům

Českým internetem kolují desetitisíce řetězových e-mailů šířících dezinformace. Podle průzkumu se s takovými e-maily setkala naprostá většina českých občanů, nemalá část je i dál přeposílá. Zároveň je e-mail primárním komunikačním kanálem pro většinu seniorů. V rámci kampaně Pravda Bolí jsem se věnovala dezinformačním nástrojům a taktikám, jako jsou sociální sítě či zneužívání nových technologií. Rozhodla jsem se tedy pokrýt i fenomén řetězových e-mailů právě pro ty, na které cílí tak často.

24.02.2021

Celý článek

Dezinformace

"JÁ JSEM BYL DEZINFORMOVÁN!"

Pamatujete si na článek o deepfake? V rámci kampaně #PravdaBolí jsme se rozhodli vytvořit video, které tento fenomén názorně ukáže. O co ve videu jde? Falešný premiér Andrej Babiš v něm varuje veřejnost před novými technologiemi v oblasti dezinformací.

27.01.2021

Celý článek

Dezinformace

Dezinformace očima odborníků: sedm otázek, deset osobností

Desítka vybraných expertů a expertek v oblasti boje proti dezinformacím se zúčastnila dotazníkového šetření, které jsem uspořádala se svým týmem. Novináři, analytici i odborníci se v něm společně pokoušejí definovat fenomén dezinformací v českém kontextu. Uvažují o tom, jak se s nimi utkat, nabízejí své zkušenosti, jak je identifikovat, ale také jak jim ve vlastní instituci předcházet.

15.01.2021

Celý článek

Dezinformace

Deepfakes: Na počátku bylo slovo. Potom se přidaly obrázky.

Viděli jste loni video, kde realistický prezident Zeman sjednocuje společnost - a které jako tzv. deepfake natočilo HBO jako upoutávku na svůj nový seriál s úplně jiným hercem? Nebo už vám možná někdo poslal meme či gif se svým obličejem přes aplikaci Reface, novinku na trhu, která vám v pár vteřinách perfektně namodeluje tvář na tělo někoho jiného, jen po vyfocení jedné selfie?

28.12.2020

Celý článek

Dezinformace

Krocení digitálních obrů. Co dál (nejen) s Facebookem?

Jak si poradit s firmami, které jsou větší a mocnější než celé státy? Co se dá dělat s korporacemi, které každý den nasbírají a zanalyzují miliardy informací o chování a zvycích svých uživatelů a jsou ochotné je prodat komukoliv, kdo si zaplatí za možnost manipulovat našimi životy a ekonomickým rozhodováním? Jako stále logičtější krok se jeví je rozbít na menší části.

19.12.2020

Celý článek

Dezinformace

Informační válka v Gruzii a Východním Partnerství

Gruzie i další pobaltské státy byly odjakživa zájmem ruského vlivu. Testovací půdou pro praktiky hybridní války se však stala až pětidenní válka v roce 2008, která započala konflikt mezi Ruskem a Gruzií o oblasti Abcházie a Jižní Osetie. Rusové tu porvé použili kombinaci netradičních metod (informační válku) s tradiční vojenskou taktikou.

10.12.2020

Celý článek

Dezinformace

Česko a Slovensko plné dezinformací. Nebo je to dezinformace?

Bylo by naivní si myslet, že Česká republika či Slovensko nepodléhají vlivům dezinformací a dezinformačních kampaní. Nežijeme ve vakuu. Na problematiku se přesto začalo upozorňovat až kolem roku 2014 s příchodem války na Ukrajině a zesilující ruskou propagandistickou kampaní. Vlivem těchto událostí, rostoucímu počtu zavádějících zpráv z pochybných serverů a „zahlcováním“ obyvatelstva se problematika dezinformací dostala do hledáčku vyšších vládních orgánů. Poprvé vznikaly studie i celé organizace se zaměřením na boj s dezinformacemi, fake news a propagandou.

03.12.2020

Celý článek