03.05.2023

Jak Novinky s Okamurou nechtěně pochválili Piráty

Server Novinky.cz publikoval v den termínu podání online daňových přiznání článek, který hlásá titulek „Příjem od státu hlásí skoro každý čtvrtý Pirát“. Předseda SPD pak bezděčně upozornil na to, v čem by stálo za to se u Pirátů inspirovat.

Co se tento bombastický titulek pokouší evokovat, nám vzápětí názorně ukázal vrchní manipulátor Tomio Okamura. Ten na svém Facebooku článek s gustem sdílel a připojil dlouhý, spravedlivě rozhořčený komentář o tom, jak „Piráti dojí veřejné peníze v různých funkcích na maximum“.

Jako Piráti jsme si nejpozději od našich prvních celostátních úspěchů zvykli, že si na nás naopak dosud nezvykla část společnosti, část politického spektra a konec konců ani část médií. V podobných situacích nám nezbývá, než postupovat jako při vyvracení jakýchkoli dezinformací: uvádět věci na pravou míru, zachovat klid a vysvětlovat.

Jak je to tedy s pirátskými „koryty“, „dojením“ a „penězovody“ doopravdy? Podívejme se na čísla.

Piráti mají 386 zastupitelů a zastupitelek v obcích a krajích v součtu, k tomu dvě poslankyně, dva poslance, senátora a senátorku a v europoslaneckých křeslech k tomu mají dva europoslance a jednu europoslankyni v mojí maličkosti.

Je jasné, že velká část z téměř čtyřsethlavé armády našeho členstva v zastupitelstvech obcích a krajů bere za svou práci nějakou tu tisícovku (a podobně valná část ani to ne), či že se dokonce někteří drze přidávají do komisí a výborů svých zastupitelstev, kde pobírají nehorázné výdělky v podobě pár stovek ročně. U většiny nelze hovořit o výdělku, při nejlepší vůli (a s velkou ironií v hlase) možná jako o přivýdělku.

Pokud v tomto kontextu používá Tomio Okamura pojem „dojení“, hovoříme tu zhruba o dojivosti kozla, jehož v legendární reportáži z roku 1963 „rozdojil“ sovětský akademik Moskalenko.

20230503-signal-2023-05-02-122112_002

Na dvě věci ale Novinky s Okamurou přece jen poukázali. A dovolím si tvrdit, že to jsou naopak pirátské přednosti!

Zaprvé je to transparentnost. Naši členové a členky, ale i celá veřejnost – ti všichni mohou mít přehled o tom, odkud na pirátské účty přijde poslední halíř. Pokud by se některý z našich reprezentantů provinil korupcí či nepotismem, nepotřebovali bychom jako Piráti ani média, která by to odhalila, ani politickou konkurenci, aby na nás kvůli tomu tlačila. Piráti jsou totiž díky své absolutní transparentnosti „samočistící“. Podobnou transparentnost by jistě bývali ocenili Okamurovi někdejší partneři z předchozího vytunelovaného projektu jménem Úsvit přímé demokracie.

A zadruhé, Novinkám i Tomiovi můžeme poděkovat i za to, že lidem dali možnost se dozvědět, že máme v tuto chvíli 1192 členů a členek. A pokud vykazuje veřejné příjmy 267 z nich, tedy „skoro každý čtvrtý Pirát“, jak píšou bombasticky Novinky, znamená to především, jak velkou část své členské základny dokážou Piráti zapojit napříč regiony. Že exponované tváře tvoří jen špičku ledovce, zatímco pirátskou práci odvádí ve všech koutech země stovky aktivních lidí. Co by za to asi dali Okamurovi kolegové v SPD. Stovky jich už roky odvádí v regionech de facto dobrovolnickou práci, zatímco pan předseda vytrvale bohatne.