Sledování

Proč vám má záležet na šmírovacím skandálu Pegasus

I když vám kyberbezpečnost nic neříká a slovo spyware ve vás maximálně vyvolá vzpomínky na špionážní filmy, je možné, že jste zaregistrovali před pár měsíci skandál izraelské firmy NSO Group, a to díky jejímu produktu - špionážnímu programu (spywaru) Pegasus. A nenaplnil přední stránky náhodou, i když nešlo o zas tak nový produkt či situaci.

16.09.2021

Celý článek

Sledování

Vrtěti Assangem

Pondělí 24. ledna nebylo pro spoustu novinářů a čtenářů zpráv nikterak výjimečné. Dál pokračovaly aktualizace ohledně koronaviru, stojaté vody zčeřila jen razie policie na MPSV, v zahraničí se řešily tamní problémy. Málokdo ten den psal o Londýně — maximálně v souvislosti s brexitem.

25.03.2020

Celý článek

Sledování

Případ Huawei aneb Kdo vyhraje mocenský boj o 5G?

Bitva kolem Huawei a 5G není jen o jedné obrovské technologické společnosti a nejde jen o infrastrukturu pro 4. průmyslovou revoluci. Jde o geopolitiku a bitvu mezi existující jedinou supervelmocí USA proti rostoucí Číně, ve které vládne komunistická diktatura jedné strany. Huawei je prodlouženou rukou čínského státu. Čínský národní zpravodajský zákon, který vstoupil v platnost v červenci 2017, v článku 7 stanoví, že „jakákoli organizace nebo občan bude podporovat, pomáhat a spolupracovat se státní zpravodajskou prací podle zákona.“ V kombinaci s článkem 14 není tato podpora dobrovolná: „Státní orgány pro práci se zpravodajskými službami mohou při legálním provádění zpravodajských služeb požadovat, aby dotčené orgány, organizace nebo občané poskytli potřebnou podporu, pomoc a spolupráci.“

09.02.2020

Celý článek