Ostatní

Rok jako europoslankyně

Rok jako poslankyně Evropského parlamentu. Co se dá za rok mezi více jak 700 dalšími europoslanci stihnout, začít či změnit? Málo i hodně. Záleží na perspektivě a vytyčených cílech. Už teď mohu říci, že jsem se vás hlavně snažila celý rok co nejvíce informovat. Pojďme si to tak teď po roce shrnout - a dát do perspektivy.

13.08.2020

Celý článek

Ostatní

Reakce: Proč pohled marxismu na aktuální ekonomickou situaci nepasuje

Pavel Mrštík ve své reakci na můj článek o ekonomických dopadech koronavirové pandemie vychází z jiných ekonomických směrů. Diskuze o ideálnosti tržní ekonomiky ale není na místě při posuzování aktuálních dopadů, vzhledem k tomu, že na principech tržní ekonomiky funguje de facto většina světa, a v jejích mantinelech se tak pandemie většiny z nás dotkne. Rozhodla jsem se tedy na článek reagovat a rozebrat některé z argumentů.

23.04.2020

Celý článek

Ostatní

Trojitý ekonomický šok − realita zítřka?

Velmi pravděpodobně. V důsledku stále narůstajícího růstu počtu případů nemoci COVID-19 je zřejmé, že čelíme možná jedné z největších ekonomických krizí vůbec. Každá z velkých předchozích krizí si nesla svá specifika − ekonomika nebyla schopna čelit šokům na straně nabídky, poptávky, či ze strany finančního sektoru. Škody způsobené koronavirem se však promítají do všech výše uvedených oblastí a předpokládá se, že brzy bude naše ekonomika čelit tzv. trojitému ekonomickému šoku. Kvůli globalizaci a závislosti národních ekonomik na vzájemné výměně zboží, tedy mezinárodním obchodu, tyto změny zasáhnou celý svět.

20.04.2020

Celý článek

Ostatní

Brexit? Slibovat modré z nebe

Spojené království jde svou vlastní cestou a opouští Evropskou unii. Na první pohled to není pro dříve největší světovou říši a nejsilnější supermocnost příliš překvapivé. Časy se však pro britské impérium dramaticky změnily a kromě celosvětové sítě finančních center bude Spojené království stěží schopno uplatnit svůj vliv na další země a bloky zemí, jako je EU-27.

23.01.2020

Celý článek