20.04.2022
Otevřený dopis britskému premiérovi Johnsonovi ve věci Juliana Assange
Britský soud dnes vydal Juliana Assange do USA, což mě vedlo k napsání otevřeného dopisu v tomto znění:
Vážený pane premiére Johnsone,
historie nám ukazuje, že jednou z odpovědí na konec válek a zachování míru je demokracie. Ceníme si demokratických institucí stejně jako našeho práva je hlídat, kontrolovat a kritizovat. Tím se demokracie liší od autoritářských režimů, kterým je vlastní zatajování a umlčování. Demokracie chrání novináře, vydavatele i whistleblowery, aby mohli zveřejňovat informace, jež nesou veřejný zájem.
Jako občanka České republiky s hlubokou úctou sleduji, jak britská vláda aktivně pomáhá Ukrajině čelit zločinné invazi putinovského Ruska. I naše vláda jde v pomoci Ukrajině v mnoha věcech příkladem, vynakládá ohromné prostředky jak na posílení ukrajinské obranyschopnosti, tak na integraci stovek tisíců Ukrajinců a Ukrajinek prchajících před peklem, které v jejich zemi rozpoutali vojáci Ruské federace.
Jako poslankyně Evropského parlamentu jsem odchod Británie z EU sledovala s lítostí. Dramatické okolnosti ruské invaze mě však naplňují i nadějí, že klíčové sdílené hodnoty mezi pevninskou Evropou a britskými ostrovy tento “rozvod” nezpřetrhal. Zločinná ruská válka a spojenecká reakce na ni nám ukazují, že pokud jde o hodnoty svobody, míru a spravedlnosti, zůstávají Evropa, Spojené království i Spojené státy americké na jedné lodi.
Pokud chceme v drsné informační válce s Putinovým Ruskem zvítězit, musíme trvat na hodnotách, za které v těchto dnech krvácí občané Ukrajiny. Sami si ovšem musíme dávat pozor, abychom tyto hodnoty ctili při vlastních vnitřních krizích. Protože pokud tyto hodnoty zneuctíme sami před sebou, ztratí svou nesmírnou váhu v boji proti zlu, které na jejich pošlapávání staví svou identitu.
Pokud nyní vaše vláda vydá Juliana Assange do USA, zasadí tím těžkou ránu důvěryhodnosti našich proklamací o tom, že se na Ukrajině odehrává souboj svobody s tyranií. Takový vývoj událostí hraje do karet Putinově dlouhodobé dezinformační strategii: oslabovat hodnotovou převahu Západu, upozorňovat na jeho prohřešky proti jeho vlastním nárokům a destabilizovat západní demokracie.
Miliony slušných a demokracii a svobodu milujících lidí po celém světě stojí za Julianem Assangem, nejen jako vydavatelem WikiLeaks, ale také jako za svobodomyslným člověkem, jemuž hrozí smrt. Hrozí, že případné vydání Assange navzdory těmto eminentním hrozbám oslabí důvěru ve spravedlnost a svobodomyslnost západních institucí. Dostanou totiž signál, že i oni, občané svobodných států, by se měli bát, co zveřejní, tak jako se dnes bojí obyvatelé Ruské federace.
Britská vláda by vydáním Assange do rukou jeho deklarovaných nepřátel (připomeňme četné očerňovací kampaně vůči jeho osobě vedené z nejvyšších míst americké administrativy, či falešná tvrzení obžaloby přímo u soudu) výrazně zchladila nadšení těchto lidí pro jednotný a svobodu milující Západ, který se dokáže spojit v boji proti silám, jež svobodu nenávidí a útočí na ni těžkými zbraněmi: uvidí totiž dvě západní mocnosti, které se spojují proti jedinci, který uplatnil svou svobodu projevu ve věci veřejného zájmu; který chce znát kostlivce vlastních demokratických vlád. To je demokracie, o níž se dnes svádí možná jedna z nejdramatičtějších bitev naší epochy.
Pokud Assangova zjištění zveřejněná na WikiLeaks posloužila Putinově propagandě, bylo to jako vedlejší důsledek naplňování veřejného zájmu - i Donald Trump v Bílém domě byl Putinovým vítězstvím, avšak samotné Trumpovo vítězství bylo demokraticky legitimní. Assangovo vydání bude hrát Putinovi do karet bezesporu, ovšem tentokrát bez naplňování veřejného zájmu. Pokud někdo označoval Assange jako “užitečného idiota Kremlu”, dnes hrozí, že se takovými “užitečnými idioty Kremlu” stanou sama britská a americká administrativa.
Na prahu této hrozby vás s pokorou žádám, nevydávejte Juliana Assange někam, kde mu hrozí smrt.
S upřímnými pozdravy,
Markéta Gregorová
Poslankyně Evropského parlamentu
za Českou pirátskou stranu