Dezinformace

27.01.2021

"JÁ JSEM BYL DEZINFORMOVÁN!"

Pamatujete si na článek o deepfake? V rámci kampaně #PravdaBolí jsme se rozhodli vytvořit video, které tento fenomén názorně ukáže. O co ve videu jde? Falešný premiér Andrej Babiš v něm varuje veřejnost před novými technologiemi v oblasti dezinformací.

Video je vyvrcholením celé kampaně #PravdaBolí věnované fenoménu dezinformací v moderní éře, která probíhá od podzimu loňského roku.

„Ověřte si zdroje informací! A nevěřte všemu, co vidíte na vlastní oči. Protože občas pravda bolí…“ apeluje falešný Andrej Babiš v závěru svého výstupu, zatímco jeho rysy mizí a mění se zpátky na herce a imitátora Petra Jablonského.

Potom přicházím na řadu já: „Doba, kdy srovnatelné video dokážeme vytvořit na mobilu, se blíží. Už nebude potřeba žádná složitá příprava ani náročná postprodukce. Přesně proto je nejvyšší čas se připravit na svět, ve kterém cokoli, co vidíme na svých displejích, nemusí být tak, jak to vypadá.“

Proč jsme vůbec takové video vytvořili a jaká byla moje motivace?

Jedním z úkolů, které si naše kampaň předsevzala, bylo představit české veřejnosti nejnovější technologický vývoj v oblasti dezinformačních kampaní ideálně dřív, než zaplaví český online prostor ‘naostro’. Je to takový varovný prst, že dezinformátoři nespí na vavřínech, a zatímco odhalujeme jejich algoritmy v šíření psaných textů nebo řetězových e-mailů, přicházejí s novými a stále sofistikovanějšími technikami, jak své publikum manipulovat.

Naším cílem je posílit v lidech obezřetnost, se kterou konzumují informace. Chci se zasadit o to, aby česká společnost přestala být snadnou kořistí tuzemských i zahraničních dezinformačních kampaní, jejichž počet a efektivita na vzestupu nejpozději od roku 2014, jak ukázal náš výzkum Očima odborníků. Společnost, která se vědomě učí odolnosti vůči dezinformacím, je základem silné demokracie.