Dezinformace

02.02.2021

Deepfake video s falešným Babišem vidělo více než milion lidí

Více než milion lidí vidělo v součtu nové deepfake video, na kterém falešný Andrej Babiš varuje před dezinformacemi. Video je utajovaným vrcholem kampaně #PravdaBolí.

Až 800 tisíc lidí sledovalo spot vytvořený za použití nejnovějších digitálních technologií v exkluzivní předpremiéře v reportáži hlavní zpravodajské relace CNN Prima News. Na Facebooku si samotné video pustilo od soboty více než 250 tisíc lidí. A převládají pozitivní reakce:

„Skvělá myšlenka a jen tak dál! Každý den ovlivňují naše rozhodování nejrůznější lži a polopravdy. Je na nás si neustálou manipulaci upřímně přiznat a hledat způsoby, jak se bránit,“ napsal pan Jaroslav.

Častá je i obava o budoucnost informační společnosti a politických konfliktů. Někteří z diváků si zase všímali zajímavých detailů:

„Je drsné, kam dnešní technika může dojít, a to jsme na začátku. Modulace hlasu už se dá celkem dobře. Ale tady mě například zaujal prstýnek Petra Jablonského. Na premiérově ruce jsem si jej zatím nevšiml,“ všiml si třeba pan Pavel.

Jak o nás psala média?

„Falešný Babiš pomáhá Pirátům bojovat s dezinformacemi. Jde o kampaň Pravda bolí,“

Hned ráno po premiéře videa navštívila Markéta Gregorová pořad Nový den s Liborem Boučkem, kde představila nejen video, ale i celou kampaň #PravdaBolí. „Už teď jsou různé aplikace, kde si můžete napasovat něčí tvář na cizí tvář a podobně. Nejsou dokonalé, ale blíží se velice rychle, mílovými kroky, k dokonalosti. A tedy osvěta, co nás vůbec čeká, že tohle existuje, musí přijít co nejrychleji,“ vysvětlovala Markéta Gregorová divákům CNN Prima News.

A představila i způsob, jakým se tento pokročilý typ falešné nahrávky vyrábí: „Jde o strojové učení a umělou inteligenci. Pokud do toho programu nasypete co nejvíc datových bodů k nějaké tváři, třeba právě k tváři pana premiéra, k níž je samozřejmě hodně materiálu na internetu, tak on se to podle toho dokáže naučit: ‚ano takhle vypadá tvář pana premiéra‘. A následně to můžete napasovat na datové body cizího obličeje.“

https://cnn.iprima.cz/pravda-boli-pirati-bojuji-proti-dezinformacim-pomaha-jim-falesny-andrej-babis-17963

„Nevěřte všemu, co vidíte na vlastní oči. Piráti a falešný Babiš varují před zmanipulovanými videi“

Server Forum24 připomněl, že Markéta Gregorová je členkou speciálního výboru Evropského parlamentu pro cizí vměšování a dezinformace a jejím cílem je podat zprávu Evropské komisi a docílit nové evropské legislativy, která bude efektivně bojovat s dezinformacemi.

„Naším cílem je posílit v lidech obezřetnost, se kterou konzumují informace. Chci se zasadit o to, aby česká společnost přestala být snadnou kořistí tuzemských i zahraničních dezinformačních kampaní, jejichž počet a efektivita jsou na vzestupu nejpozději od roku 2014, jak ukázal náš výzkum Očima odborníků. Společnost, která se vědomě učí odolnosti vůči dezinformacím, je základem silné demokracie,“ citovalo Forum24 Markétu Gregorovou.

https://www.forum24.cz/neverte-vsemu-co-vidite-na-vlastni-oci-pirati-a-falesny-babis-varuji-pred-zmanipulovanymi-videi/