Dezinformace

02.11.2020

Dezinformace a ještě dál: jak se virus jménem QAnon rozšířil do Evropy

Kvazi-náboženská konspirační teorie QAnon, která se šíří na populárních internetových platformách, si nakonec našla cestu do Evropy. Ale co je přesně QAnon a proč by nás to mělo zajímat?

To, co se chystáte číst, by mohlo připomínat zápletku temného fantasy béčkového filmu; ve skutečnosti je to příběh, k němuž se přidávají miliony lidí, původně po celých Spojených státech a nyní již po celém světě.

QAnon se datuje přinejmenším do roku 2017 na online imageboardu 4chan. V tomto hnízdě krajně pravicových extremistů a rodišti mnoha alt-right symbolů začal anonymní účet s názvem Q zveřejňovat krátké a záhadné zprávy známé jako „Q-drops“ (Q-kapky), protože informace byly dávkovány v intervalech prostřednictvím krátkých textů (Q znamená "Q clearance", což je hypotetický stupeň prověření, který by umožnil přístup k nejtajnějším složkám americké vlády).

Q se vydává za představitele americké rozvědky, jenž prozrazuje existenci mocné satanistické kliky, která tahá za nitky globálních událostí; pokud vám to připomíná Protokoly sionských mudrců, největší konspirační teorii, jaká kdy byla vymyšlena, trefíte do černého. Ale je toho víc.

Q nevynalezl úplně nový příběh - stavěl na současných konspiračních teoriích, které si už mnoho krajně pravicových uživatelů vzalo za své. Pro ně byly „Q-kapky“ jako chybějící kousky skládačky.

Jeho texty byly širokou veřejností chápány jako potvrzení takzvané Pizzagate. Texty totiž odkazovaly na konspirační teorii, která se objevila v roce 2016 po úniku emailů Hillary Clintonové. Několik vynalézavých mozků tvrdilo, že e-maily obsahují kódované zprávy odhalující existenci gangu, který obchoduje s dětským sexem, který spravuje Demokratická strana a který funguje ze sklepa skutečné washingtonské pizzerie zvané „Comet Ping Pong“.

V jednom e-mailu bylo zejména zmíněno slovo „Cheese Pizza“, které bylo interpretováno jako kódovaná zpráva pro „Child Pornography“. Jak tato teorie začala nabírat na obrátkách u těch nejvíce důvěřivých Trumpových příznivců, majitel a zaměstnanci pizzerie se stali cílem výhrůžek smrtí. Jednoho dne byla pizzerie napadena: v prosinci 2016 někdo vystřelil tři kulky z útočné pušky. Mladík zadržený policií uvedl, že se snaží údajné zločiny „sám vyšetřit“ a zachránit nevinné děti uvězněné ve sklepě pizzerie.

Za poslední rok byla tato teorie obohacena o ještě morbidnější prvek, takzvanou adrenochromovou sklizeň. Někteří následovníci této teorie věří, že kabala (druh židovské mystiky) získává adrenalin z krve unesených dětí, aby vytvořila adrenochrom, psychoaktivní látku, o které se v minulosti předpokládalo, že zajistí nesmrtelnost. Tento aspekt QAnonu je sice poměrně nový, ale jeho kořeny lze nalézt ve starých antisemitských mýtech, kde jsou Židé vykreslováni jako monstra živící se krví křesťanů.

Zdá se, že QAnon je možná něco víc než jen jednoduchá konspirační teorie. Někteří tvrdí, že se velmi podobá náboženským kultům: existuje prorok (Q), řada proroctví a mýtů (Q- kapky) a tisíce učedníků. Ale to zdaleka není celý kontext. Doktrína QAnonu zahrnuje také dlouho očekávanou a apokalyptickou událost s názvem „Bouře“, při níž Trump konečně zatkne a porazí ty, kdo uctívají Satana. Po zvážení všech těchto skutečností není divu, že FBI označila QAnon za „domácí teroristickou hrozbu“.

Bezpochyby, QAnon získal mnoho podpory díky pandemii covidu-19: výskyt smrtícího viru v globálním měřítku lze snadno začlenit do vyprávění teorie jako další zlý skutek plánovaný všeovládající klikou; mezitím lockdownová opatření po celém světě vytvořila sociální podmínky, aby teorie vzkvétala mezi rozčarovanými lidmi, kteří ztratili práci a tráví více času na internetu.

Tento trend se týká i Evropy. Zpočátku si QAnon získával přízeň především ve Velké Británii a Německu; nyní jsou jeho stoupenci roztroušeni po celém kontinentu, i když ve srovnání s USA v podstatně nižším počtu. Skupiny přizpůsobují svá vyprávění různým národním souvislostem: v Německu stoupenci Q věří, že Trump „osvobodí německý lid od Merkelové“. Někteří lidé dokonce doufají, že jim americký prezident pomůže obnovit Třetí říši.

Konspirační teoretici byli rovněž spojeni s nedávným zneuctěním 63 uměleckých děl a artefaktů vystavených ve třech berlínských muzeích; podle německých stoupenců QAnonu jsou tato muzea centrem „globální satanistické scény“. Předpokládá se, že dnes Qanon přijímá kolem 200 tisíc Němců.

Obecně platí, že se dnes soubor přesvědčení z QAnonu překrývá a integruje do hlavních protisystémových hnutí, ať už jde o Žluté vesty ve Francii nebo široce rozšířená hnutí proti vakcínám a proti 5G. Doktrína Q také posiluje protesty proti lockdownu, které s největší pravděpodobností povzbudil Trumpův neopatrný postoj vůči viru. Od března do června letošního roku, kdy vrcholila první vlna pandemie, vzrostl počet internetových příspěvků týkajících se QAnonu o téměř 175 % na Facebooku a o 77,1 % na Instagramu.

Sílící trend se nezastavil v digitálním prostoru a neomezil se jen na běžné občany: více než 20 republikánských kandidátů pro nadcházející volby v USA veřejně vyjádřilo svou podporu této teorii.

Když vidíme rostoucí popularitu Qanona, vynořují se palčivé otázky: Rozpoutá se zmatek a násilí, pokud Trump prohraje blížící se volby? Bude mít QAnon v Evropě znepokojivější a alarmující podobu, pokud se bude dále šířit? Záhada ohledně identity Q (podnikatel a současný provozovatel 8chanu Jim Watkins by se za ni mohl schovat) se dostala na vedlejší kolej: ten, kdo začal dávkovat Q-kapky, zasel semena zcela nového hnutí, mnohem většího, než si on (nebo ona?) dokázal představit. QAnon asimiluje existující konspirační teorie a čerpá z mesiášství. Někomu poskytuje snadné vysvětlení složitých a znepokojivých událostí. Ostatním to posiluje již existující přesvědčení.

Je nepochybné, že QAnon je dalším svědectvím o svůdné síle dezinformací. A nezáleží na tom, jak moc jsou groteskní.