15.04.2020
Zvítězila Čína nad koronavirem?
V posledních dnech se šíří internetem zpráva, která vykresluje vykresluje Čínu jako vítěze nad epidemií COVID-19. Někteří vrcholoví politici se nás snaží přesvědčit o tom, že Čína by pro nás měla být vzorem. Je to opravdu tak?
Problém s důvěryhodností čínských statistik je dlouhodobá záležitost. Ať už jsou to čísla o výkonnosti ekonomiky - nebo o počtu nakažených. Celý problém spočívá v samotné podstatě systému. Čína je sledovací autoritativní režim, jehož nejvýraznější charakteristikou je kontrola. Kontrola občanů, kontrola internetu, kontrola informací.
Před vypuknutím pandemie čínská vláda tvrdila, že je vše v pořádku a že se nový koronavirus nemůže přenášet mezi lidmi. Byla to lež. Čínská lidová republika týdny vědomě lhala a zatajovala informace, zatímco se virus nekontrolovatelně šířil do celého světa. Když však vyšlo najevo, že se virus může šířit i mezi lidmi, čínské úřady okamžitě zakázaly zveřejňovat všechny informace, které se týkají nemoci. Lékaři, kteří tyto informace potvrdili, byli pronásledováni a trestáni za šíření poplašných zpráv.
Dnes se Čína pasuje do role vítěze a prodává či posílá "humanitární pomoc" do celého světa. Na internetu se však začínají šířit zprávy, které potvrzují mé obavy. Čína stále kontroluje informace. Tento článek dokumentuje situaci v krematoriích ve Wu Hanu. Před krematorii se hromadí tisíce uren. Spalovny pracují 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Lidé čekají hodiny, než si mohou vzít pozůstatky svých nejbližších. Takto nevypadá zvládnutá situace. A také tak nevypadá 3305 obětí, které Čína přiznala.
Čína nese obrovskou zodpovědnost za to, čemu teď čelí de facto celý svět. Ne však kvůli tomu, že se tam virus dle všeho objevil jako první. Ale proto, že lži zhoršily boj s koronavirem a napomohly rozšíření až na úroveň pandemie. Nezapomínejme na to, až se s pandemií popasujeme.