TMG 8.4.-14.4.

Mňau lidi!

Tento Týden Markéty Gregorové sdílím překvapivě brzy a před půlnocí. O půlnoci totiž budu v autě – a pokud dočtete až do konce, dozvíte se proč!

V pondělí jsem se odpoledne v kuchyni naladila s nizozemským Pirátem Rico Brouwer na jeho pořad o kandidujících Pirátech v Evropě. Značně spontánní díl se mnou o Pirátech či tom, na co se těším a netěším u případné práce europoslance, si můžete pustit tu: https://www.youtube.com/watch?v=waNx8QXTHzQ. Také jsem v průběhu tohoto týdne zásadně aktualizovala eurovolební část webu evropských Pirátů, takže více infa (v angličtině) a další rozhovory můžete rozklikat na této mé chloubě: https://european-pirateparty.eu/ep-elections/.

Úterý bylo dost nečekaně jedním z nejnáročnějších dní v týdnu. Většina z vás asi zachytila titulky, že projekt zabydlování rodin Rapid Re-housing má v Brně skončit. Zaskočilo nás to po zastupitelstvu úplně stejně, jako většinu lidí, a tak jsme s Marek Fiser celé odpoledne řešili krizovou komunikaci. Moje vyjádření k tomu je zde a následné diskuzi: https://www.facebook.com/gregorova.marketka/posts/10213926660227090, ve stručnosti: Ne, myšlenky toho projektu neskončí a budu pro to dělat vše potřebné. Nicméně bych nerada, aby toto vyznělo jako povzdech – naopak, nic mě nečiní víc šťastnou než aktivní lidé, co se zajímají o činnost politiků a upozorňují na přešlapy. Pokračujte. .)

Je svoboda projevu nedotknutelná? Měla jsem tu čest si na toto téma ve středu zadebatovat ve Scale s Vojtěch Bruk ze Zvol si info a Petrem Suchánkem z Nejvyššího správního soudu. Představila jsem při té příležitosti Akční plán proti dezinformacím, se kterým loni v prosinci přišla Evropská komise a snaží se účinněji je odhalovat, koordinovat společně reakci, zahrnout do „boje“ i online platformy a zvyšovat informovanost lidí. Některé části tohoto plánu jsou pro mě trochu kontroverzní, jelikož propaganda (nebo moderně dezinformace, jak kdo chce) není zbrusu nová hrozba, kvůli které si musíme dobrovolně omezit svobodu, ale třeba informovanější občané budou vždycky něco, za co se postavím. Moc děkuji za pozvání!

Tuším, že stres z úterka i dalších dní mě bohužel opět odstavil z provozu v nejméně vhodnou chvíli (ne, že by pro nemoc vhodná chvíle kdy byla). Proto jsem ve čtvrtek s ostatními zastupiteli neodjela do Katowic na prohlídku jejich výjimečného koncertního sálu, i když jsem se na to dost těšila s ohledem na to, že v Brně se bude stavět Janáčkovo kulturní centrum se sálem, jehož sláva hvězd se bude dotýkat! … Snad. .D Místo toho jsem z postele vyřešila dlouho ležící administrativu a připojila se na online hovor s několika Pirátkami, který iniciovala lídryně francouzských Pirátů do eurovoleb. Diskutovaly jsme o komunikaci, zkušenostech v rámci strany i inkluzivnosti pirátských stran napříč Evropou a bylo pro mě velice objevné, na kolik se naše zkušenosti mohou lišit. A zároveň to mělo důležité vyústění, ke kterému se pomalu dostávám!

V pátek jsem donutila své tělo ignorovat, že je nemocné a v šest ráno jsme s Marcel Kolaja stáli na značkách Dolního nádraží a Židenic, abychom se vydali na vesele deštivý den v Praze. Čekalo nás několik schůzek – s Ondřej Kedrigern Profant k briefingu ohledně digitální agendy, se zástupci taiwanské ambasády, kterou nám zprostředkovali pražští Piráti a moc za ni děkujeme! a posléze v Pardubicích s Mikuláš Torrent Ferjenčík, abychom probrali daně a finanční záležitosti. Hrozně si cením toho, jak s námi trpělivě a ochotně všichni probírají důležitá témata. Tohle totiž není kampaň – to je důkaz, že se v EP nehodláme flákat. .)

O víkendu za námi přijel Ivan Bartos i s náloží pořádného deště (a hraní na harmoniku) a společně jsme zahájili EVROPA POTŘEBUJE BRNO kampaň (tato věta může obsahovat stopy humoru). A já se dnes chystám – ano, je tu konečně ta slibovaná informace – na cestu do Štrasburku, k čemuž mě finálně přesvědčila právě francouzská Pirátka Florie. Cestu jsem zvažovala již delší dobu, ale váhala, jestli vidět poslední plenární zasedání EP v tomto složení skutečně za desetihodinovou cestu autem (jen tam!) stojí. Když jsem s ní však mluvila a padlo, že ve Štrasburku žije, volba byla jasná. Máme hodně co probírat a s francouzskými Piráty držím dlouhodobě dobré vztahy, takže mi za tu cestu budou stát vždy. Těším se, za několik hodin ahoi!

Poznatek k fotce: Chytili jsme se takhle automaticky a značí to jen to, že jsem o fous vyšší, ne domnělou dominanci a egíčko. Přísahám! .D