TMG 4.2.-10.2.

Mňau lidi,

tento tradiční (podruhé!) nedělní přehled týdne Markéty Gregorové píši trochu později večer, jelikož to bylo hodně intenzivní. Ale o tom až později.

Pondělí opět začalo v Praze. Úžasná Nina Amopra Spitalnikova domluvila schůzku s kluky z Prague Research Center, kteří se věnují tématu autonomních zbraní. V europarlamentu se již k tomu loni přijímala rezoluce, která by mohla vést k mezinárodní regulaci. Téma zbraní všeobecně a autonomních konkrétně mě hodně zajímá a brífuji se k němu ze všech možných zdrojů – a Ondřej Rosendorf je extrémně kvalitní zdroj a dokonce mi krom informací i několik zbraní nakreslil. Díky. 🙂

Úterý jsem se naopak věnovala Brníčku. Jednou za měsíc se koná zastupitelstvo města Brna. K tomu se vždycky scházíme předem a vyjasňujeme si jednotlivé body, takže samotné zastupitelstvo je již jen o “klikání” na hlasovacím zařízení. Zdá se to asi trochu zvláštní, ale takhle v politice fungují tyto dny či týdny (v EP například “plenárka” ve Štrasburku), kdy se jen hlasuje. Politicky se to vyjasní s dostatečným předstihem mimo hlasovací dny, jelikož v sále s 55 (či 705…) lidmi by nebyla šance vyřešit 150 věcí v jeden den. Pokud někdo na těchto jednáních vystoupí do rozpravy, je to většinou opozice s otázkami či někdo, kdo potřebuje učinit nějaké veřejné prohlášení. Dá se tím i dobře zdržovat, ale zatím jsem nezažila, že by to někdo zneužíval.

Ve středu jsme bojovali za záchranu Internetu! Tenhle článek jsem přeložila: https://www.piratskelisty.cz/clanek-2290-clanek-13-je-zpet-… a začali jsme s David František Wagner chystat kampaň k tomu, aby lidi věděli, jak velká cenzura Internetu hrozí a že se to jenom zhoršuje. Taky mi Iván de la Selva řekl o zajímavém brněnském příběhu odvážných atentátníků a vzápětí jsem ho zahlédla na sítích a doporučuji k přečtení: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218483992078947.

Od čtvrtka jsem musela upozadit své city a opustit kočičku na pět dlouhých dní. Čekala mě totiž Praha a následně víkendové Lucembursko. V Praze mi tentokrát Jan Hora zařídil další zbraňové setkání, a to s lidmi z LEXu. Bavili jsme se o trackingu zbraní, které jsou exportovány (a následně se “ztratí” do krizových oblastí, kde napomáhají tomu konfliktu) a dalších aspektech exportu i zbraňové směrnici. Nejspíš jsem objevila svou superschopnost: znát se s lidmi, co znají lidi, kteří VÍ VĚCI. Je to super. .)

Z víkendu už jste možná měli na zdi spoustu spamu ode mě i dalších – podepsali jsme totiž v Lucemburku s dalšími třinácti pirátskými stranami společný program do eurovoleb a bylo to velké! Pro mě obzvlášť, jelikož jsem na tom dělala a táhla jeho koordinaci od loňského května, takže mám v sobě chvilkový zen nad dokončeným projektem. Teď už jsem zpátky v Praze a těším se zítra na Číču. 🖤

Díky, že čtete, i když nemám fotku s koněm. Jen s lídrem švédské kandidátky. 🙂