TMG 25.3.-31.3.

Mňau lidi,

občas se mě někdo zeptá, co jako ta předsedkyně Evropské pirátské strany dělám. Nuže, v pondělí jsem zajišťovala, aby italští Piráti mohli kandidovat v eurovolbách. Jejich zákony výrazně ztěžují vstup nových stran na politickou scénu (nebudu používat slovo diskriminační, nebudu používat slovo diskriminační…). Nemám do toho detailní vhled, ale nejschůdnější variantou se ukázalo dokázání příslušnosti k mezinárodnímu hnutí. V Lucembursku jsem jim proto podepsala papír příslušnost deklarující – říkáte si, paráda. Pak se nicméně dozvěděli, že můj podpis musí být ověřený italskými úřady (v pěti (!) kopiích). Vydala jsem se tedy na italský konzulát v Brně. Tam mi velice ochotně vytelefonovali na ambasádě v Praze, že je nutné to ověřit u notáře a následně na Ministerstvu spravedlnosti nechat ověřit tzv. apostilou. Ambasáda sama mi to odmítla ověřit kvůli tomu, že slouží italským občanům, kterým já nejsem. Vyměnila jsem si tedy ještě pár e-mailů ohledně toho, proč jako zástupkyně několika italských občanů nemohu situaci řešit ambasádně, ale nepochodila. Nechci si moc stěžovat, všichni působili velice ochotně a je možné, že máme nějaké zákony, co to tak upravují – ale jelikož v minulosti podobnou věc zástupce PPEU vyřídil ve Frankfurtu jednou návštěvou ambasády, zůstává ve mně trochu rozčarování nad tím, proč tady to nejde. Problém apostily je nicméně v tom, že je drahá. S ohledem na potřebu pěti kopií tedy za pár dní letím do Milána, abychom to ověřili u italského notáře, protože to vyjde levněji. :)) Takže tohle je život předsedkyně!

V úterý jsme prohráli bitvu o Internet. Byla jsem zrovna v Praze na semináři zorganizovaném pro kandidáty ohledně výborů, lobby a zastoupení JmK v Bruselu (děkuji Martina Jaňurová!), když se 348 europoslanců rozhodlo, že směrnice o copyrightu projde. Je to smutek, ale boj nekončí. Pokud by někoho zajímalo, jak se takový paskvil taky vyjednává a proč je třeba volit Piráty (wow, takovou agitku jsem do TMG ještě nikdy nedala!), mrkněte na článek, co jsme s David František Wagner a Honza Mareš vytvořili: https://www.piratskelisty.cz/clanek-2330-spamboti-interneto….

Breaking news! Začala jsem se učit francouzsky. Zatím ne je parle français bien, ale pokud se mi od května změní zaměstnání, bude fajn vědět, jestli mě v kuloárch někdo pomlouvá. .) Ve středu jsem však řešila mnohem závažnější věci. Možná se k některým z vás donesla “breaking news”, že německá pirátská europoslankyně Julia Reda vyzývá, aby lidé nevolili Piráty. Ve skutečnosti nám vyjádřila explicitní podporu, stejně jako ostatním evropským Pirátům. Pouze odrazuje od volby německých Pirátů, jelikož se zjistilo, že dvojka na kandidátce sexuálně obtěžoval své podřízené a ona chce zajistit, že PPDE nebude mít dva mandáty, ale ideálně jen jeden. Upřímně? Jsem na Julii hrdá. Měla pouze špatné možnosti jak situaci řešit – a vybrala si tu nejmorálnější. A o morálce přátelé, to já něco vím! Děkuji, Julie. Spolupráce samozřejmě nekončí. My za předsednictvo PPEU jsme k tomu vydali jasné stanovisko. Sexuální agresoři mezi námi nemají co dělat: https://european-pirateparty.eu/statement-of-the-ppeu-board/.

Ve čtvrtek jsem se účastnila extrémně zajímavého semináře o ISDS – investor-state dispute settlement. Právě jste usnuli nudou jen z názvu? A zaujalo by vás, když řeknu, že jde o možnost korporací žalovat státy, například i za zákony (typicky jde o zákony týkající se klimatu, které jim naruší business) a soudí na ně neuvěřitelné miliardové sumy, případně vytvoří alespoň dostatečný tlak na změnu zákonů? A že obří množství smluv má v sobě ISDS položku a pořád se tam často dává? A že to nepodléhá soudům, ale třem soukromým právníkům (vybraným stranami), kteří jsou placeni od hodiny? :)) A to jsem teprve na začátku. Nejspíše o tom napíšu brzy i samostatný příspěvek. Potěšilo mě nicméně, že výbor INTA (mezinárodní obchod), který mě v EP zajímá nejvíc, přesně toto často dostává na stůl, takže svět se mi propojuje. A mohl by jít zlepšit. <3

A jsme u víkendu, který završil jeden z mých nejzvláštnějších TMG. Hrála jsem totiž poprvé larp – Konec dějin http://konecdejin.rolling.cz/. Jste diplomatem určité země (obsahovalo to hlavně pár EU států, OSN a blízkovýchodní země), máte nějaký soupis hodnot vaší postavy (“trest smrti: v odůvodněných případech!”), cíle vaší delegace i vás samotných – a snažíte se jich dosahovat. Neuvěřitelně moc děkuji organizátorům za výbornou práci, extrémní edukaci v blízkovýchodní krizi, podporu při sesypání se a setting (a Německu za zpestření, když vystoupilo z NATO). Já byla liberální sluníčkářskou prozápadní Syřankou a jakýmsi zázrakem se mi povedlo ve světě, kde Palestina s Izraelem uzavřely mír a všechny země si arabské jaro vyřešily s poklidem, podařilo s feministickou Ligou za ženská práva roze*rat Sýrii na asi čtyři území a dostat ji do patové situace, kdy USA s Tureckem na mé straně střílely proti Asadovi, podporovaném Ruskem a Ligou arabských států. Well… Asi to nyní zní, jako že mi nemáte svěřovat do rukou jakoukoli moc, ale věřte mi… Já to myslela dobře! .D 🇸🇾

(Na fotce pirátská delegace na Konci dějin, aneb když celý týden děláš politiku, aby sis pak jel o víkendu odpočinout na statek – dělat politiku.)