TMG 22.4.-28.4.

Mňau lidi,

tento týden se mé jediné fotky (asi dvě) již na sociálních sítích sdílely, tak přidám pro originálnost jednu ze zahájení kampaně, na níž hledím k lepším zítřkům. Napříště zkusím více vytahovat mobil! Nebo skákat před objektivy paparazzi (co zrovna fotí někoho jiného).

V pondělí jsem se online sešla s asi desítkou nizozemských Pirátů. Ti se rozhodli kandidovat do Evropského parlamentu na koaliční kandidátce vandeRegio, a jelikož s kandidaturou původně nepočítali, potřebují dohnat mnoho věcí. Měli tak různé dotazy k tzv. CEEP (Společný program pirátských stran, s nímž všichni kandidujeme) a jeho propagaci (přihřeji si polívčičku a řeknu, že se jim moc líbilo zpracování našich 20 priorit https://evropapotrebuje.cz/program/), nebo třeba ke kampani jako takové, naší strategii a pomoci ze strany Evropské pirátské strany. Myslím a doufám, že odcházeli všichni spokojeni a já teď držím palce na ty intenzivní 4 týdny!

Z úterý vypíchnu jiný telefonát – hned zrána mi zavolala dánská novinářka z deníku Kristeligt Dagblad a asi hodinu a půl mě vyzpovídávala ohledně české politické situace a stranické scény, evropských Pirátů a programu. Vlastně si nejsem jista, zdali již nějaký článek vyšel, ani v jakém bude duchu, ale tento konstantní trénink toho, za čím stojím, mi pomáhá ustát i méně příjemné chvíle či konfrontace, k nimž už začíná docházet častěji.

Středa byla den pražských schůzek. S asistentem paní Šojdrové jsem si popovídala o copyrightové směrnici (byli spolu s Pavlem Svobodou jediní z českých europoslanců, co ji přímo podpořili), ale na přátelštější notu i o práci a životě v EP. Jsme jen lidi, ne sumy hlasování. .) K tomu bych chtěla zmínit i lehce související věc. Debata s lídry kandidátek mě teprve čeká (6.5., uf!), ale ti lidé na kandidátkách “níže” a ty, které zatím potkávám v diskuzích či na schůzkách mi přijdou… V pohodě. Často se neshodneme ideologicky, názorově a celkově politicky, ale vždy odcházím s dojmem, že tak nějak základně lidsky to byli dobří lidé. Ne, že bych si myslela, že jsou v politice monstra (jenom :)), ale vím ze zkušenosti své i dalších, že ve vyšší politice už je to násobně ostřejší hra a rozhodně ne vždy poctivá. Uvidím 6. května. Nicméně pokud zvažujete volit jinou stranu, než Piráty (to říkám proto, že my máme výbornou top5, samozřejmě!), zkuste mrknout i na kandidáty mimo lídry a co je to za lidi. Třeba zjistíte, že někdo za ten kroužek stojí.

Ve středu, čtvrtek i pátek jsem si celkově užila množství debat, setkání a rozhovorů. Vynechám tedy lehce proflákaný víkend (poslední volný až do voleb, musela jsem!) a zmíním pár věcí z těchto dní.

Skvělá Irena Koutská mě opět pozvala na diskuzi, tentokrát do pražské ROH družstevní kavárna, kterou spoluzakládala. Propojily se mi tím světy – jednalo se o spřátelený podnik i NESEHNUTÍ, a když jsem pro ně loni pracovala, domlouvala jsem tam na Den rovných příjmů YouTuberku Sejroška, aby o platové (ne)rovnosti pohovořila. A ta teď také kandiduje do EP. Víc už to zacyklit nešlo. Lucko, těším se na potkávání na chodbách Parlamentu. .)

Po čtvrteční rychlé schůzce a rebelsky odpoledním drinku s mou nejoblíbenější koreanistkou a kandidátkou Nina Amopra <3 mě čekala další diskuze, a to pod záštitou krajského zastoupení při EU. O tom už jsem kdysi měla pochvalný status, tak teď jen odkážu na projekt https://www.tentokratbuduvolit.eu/. Děláte to dobře!

V pátek mě po #SMG (Snídaně s Markétou Gregorovou. Ano, Soukup by se mě měl začít bát.) zastihla doktorandka z Floridy, která se zajímala o ženy v politice i Piráty jako takové a já se naopak dozvěděla množství věcí o paralelách mezi českou a americkou politickou situací. Ve studentské televizi Studex.tv, která je pod Masaryčkou a původně jsem si ji zapsala do kalendáře chybně jako rádio, takže jsem přišla nenalíčená a stěží učesaná (děkuji za půjčení odchlupovacího válečku!) mě pak vyzpovídali ohledně Brexitu, integrace EU i copyrightu. Snad nejzajímavější byl ale závěr dne v Moravské Nové Vsi na pozvání Jihomoravská komunitní nadace. Původní záměr zjistit, oč mi jde a kdo jsem se rychle přehoupl do diskuzi všech zúčastněných o historii ČR, EU i světa a výhledech do budoucna. Již dlouho jsem nepotkala tak vzdělanou a informovanou skupinu lidí v tak fascinujícím prostředí – vesnický domov, super blešák i folklor a jeho ochrana najednou. Děkuji za pozvání!

Před námi je největší bitva ve Hře o trůny. Přede mnou pak tři nejintenzivnější týdny ve hře o něco, co hodně lidí vidí jako trůny, ale vůbec by nemělo. Protože europoslanci jsou i vaši zaměstnanci! .) Jo a běžte na Avengers: Endgame. Nebudete se teda usmívat, jako já na fotce, ale budete rádi.