TMG 20.5.-26.5.

Mňau lidi,

Týden Markéty Gregorové nekončí, ale bude pro tentokrát v sobotu. Protože zítra si vyhrazuji prostor na dost možná jiné novinky! Tak se se mnou nalaďte na poslední týden kampaně a já vám třeba řeknu i něco o tom, jak se vyjednává o frakci (a co to ta frakce je).

V pondělí jsem naplánovala příspěvky na stránku evropských Pirátů European Pirate Party s rozhovory s čelními kandidáty do eurovoleb z různých zemí. Už by měly být venku všechny, tak mrkněte, že jsou Pirátů cool úplně všude! ;D Večer jsem si ve Vačici odmoderovala poslední pirátský pubkvíz a dozvěděla se z něj kupříkladu, že koala medvídkovitý byl v Austrálii prohlášení za funkčně vyhynulého. Na vině je absence ochrany před pytláky v minulosti, sucho a úbytek potravy i mizení eukalyptových lesů. A samozřejmě nečinnost. .( https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koala-medvidkovity-je-funkcne-vyhynuly-druh-tvrdi-akf

V úterý jsme se setkali v Praze s generální tajemnicí evropské frakce Greens/EFA. To zní jako něco, co bych si možná ze strategických důvodů měla nechat pro sebe, ale Piráti z principu schůzky netají a jdou dohledat v našem veřejném registru kontaktů a schůzek (aby mě někdo nepopotahoval, nevím, jestli někdo z nás ještě tuhle stihl do registru dát, poslední týden byl masakr .D). Bylo to extrémně zajímavé a poučné setkání v oblasti vyjednávání. Samozřejmě si ještě navzájem nic nemůžeme a nechceme slibovat, ale oťukávání možností a především překážek je užitečné. Abych to celé trochu přiblížila: Frakce v Evropském parlamentu je politické zázemí pro strany, které do něj přichází. Lze zůstat i mimo frakci, ale přijdete o míru viditelnosti, nějaké druhy náhrad a financí, podpůrné frakční zaměstnance, politický tlak i možnost interagovat s výbory a delegacemi i skrze frakci, ne pouze přes sebe samé. Jednoduše řečeno, pokud chceme odvádět dobrou práci a mít vliv, frakci potřebujeme. Frakce je zároveň entita s vlastním administrativním zázemím a vedením, které může být a nemusí být navázané na členské strany a europoslance. Greens/EFA to prý mají třeba tak, že pokud je člověk kvalitní, snaží se si ho ponechat, i když „jeho“ europoslanec či dokonce strana se už do EP nedostala. Frakce zároveň dle své síly obsazuje výbory a delegace. To je to, kde se bude dít všechna práce a je tedy kruciální, abychom dostali ty výbory, kde chceme svoje sliby a vize realizovat. A bylo to také do velké míry předmětem jednání. Držte palce, roky tréninku pokeru musí přijít vhod! .D

Ve středu a ve čtvrtek jsem trávila většinu dne na našem stánku na Svoboďáku a povídala si s lidmi (případně mokla). Obzvláště čtvrtek byl výživný – poslední oficiální den kampaně zvedl množství lidí a proaktivně se přišli ptát na postoje mé i strany. Nerada bych to nějak přeháněla, ale mám pocit, že jsem přesvědčila alespoň šest nerozhodnutých lidí, aby to šli hodit nám (snad nepotkali stánek nikoho dalšího po cestě! .D). Ačkoli jsem padala vyčerpáním, zaskočili jsme s Philippe-Albert Pastesoignons do Naproti naproti Naproti sledovat hokej. A 5:1! Za mě dobrý.

V pátek jsem jela v šest ráno opět do Prahy, jelikož probíhala výběrka na PRistu pro náš eurotým (když říkám náš, myslím pirátský, nefandím si nijak zvlášť! .D). Přišli hodně zajímaví lidé a ten, koho jsme vybrali, byl zdaleka nejzajímavější. Ještě to nebudu prozrazovat (třeba vymyslí lepší strategii, jak to sdělit a nechci ji brát!), ale začínám si být jistější a jistější, že má slova v kampani “chci informovat lidi o práci v EU, aby se to k nim skutečně dostalo” budou naplněna s tím týmem, co se rýsuje. Těším se! Odpoledne jsem opět usedla za volant prezidentského speciálu a odvezla Marcel Kolaja s Alenka Wonderland do Brna, jelikož byli snad ještě vyčerpanější, než já (a já málem usnula za volantem). Nezapomněla jsem ani vhodit obálku do urny (protože se znám a vím, jak to mám s ranním vstáváním). Asi je to bizarní říkat, ale ano, hodila jsem to tam Česká pirátská strana. Už skoro sedm let za jejich-naší prací stojím a doufám, že ještě mnoho dalších budu moct. A když se to náhodou pokazí, jdu za Sejroškou, není problém! ;D Více rozebírat teď volby nebudu; uvidíme zítra.

Dnes se půjdu na výstaviště podívat na Animefest 2019. Je to pro mě symbolické z vícero důvodů. Animefest byl můj první důvod seznámit se s Brnem – a zamilovat se do něj. Zároveň to byl Animefest 2009, tudíž je to přesně 10 let lásky. No a dnes se s tou láskou budu částečně loučit ve Všechno hezký jednou skončí. Ve Whiskáči. Skoro bych až začla slzet. Ale to neudělám, protože vím, že v Brníčku chci zestárnout. .) Přijďte teda neslzet, ale spíš zapařit, se mnou! A díky za čtení #TMG. Naviděnou příští neděli!