TMG 15.4.-21.4.

Mňau lidi,

to, že tento Týden Markéty Gregorové přichází až v pondělí je poměrně symptomatické k tomu, jaký byl celý minulý týden. Nicméně to, že jste mi nikdo nepsal, jestli jsem naživu, si budu pamatovat!

Na konci minulého #TMG jsem vás nechala jistě v napětí, jak dopadne má noční cesta do Štrasburku. Musím říct, že mě překvapilo, že jsem dokázala celou cestu na jeden zátah uřídit a pak po pár hodinách spánku fungovat ještě celý zbytek dne. Mé řidičské ego stouplo! Menší renonc nastal jen krátce po usnutí, kdy mi zavolala novinářka Politico (a vedlo to k mému prvnímu zářezu v tomto skvělém deníku! https://www.politico.eu/…/eu-institutions-blast-facebook-o…/). Spletla jsem si její francouzské číslo s číslem na francouzskou Pirátku a otravovala extrémně trpělivou novinářku svou únavou a životními problémy celých 10 minut, než nám ten omyl došel. Nu což.

Odpoledne jsem navštívila plenární zasedání ve Štrasburku. Abych sem občas podsunula i nějaké vzdělávací okénko: práce europoslanců je rozložená napříč rokem na týdny. Cca tři týdny se pracuje v Bruselu – tam se odehrává ta “hlavní” práce ve výborech, na schůzkách a při vyjednávání. Posléze se na týden přesunou lidé do Štrasburku, kde se primárně hlasuje a dojednávají finální pozice. Následně je takzvaný regionální týden, který europoslanci mohou využít k návštěvě své země a voličů, případně k přípravě na další tři týdny v Bruselu, pokud má hodně práce. Na plenárku jsem si potvrdila svou lásku k politice – seděla jsem na okraji židle a nadšeně poslouchala, jak projednávají schválení programu (nejmíň napínavou část dne). S již menším nadšením jsem kvitovala výstup oné paní, která se na mě rozčílila kvůli tomu, že jsem se fotila zády k plenárku a nevyjadřovala jim tím dostatečný respekt. Jednalo se pravděpodobně o ojedinělý případ, nicméně přesně tohle odtržení od reality – na plenárku sedí občany volení zástupci, kteří se mají také občanům zodpovídat; ne polobozi – bych chtěla napravit. Prosím vás tedy na tomto místě o to, abyste mi to při prvním náznaku mého odtrhávání od reality důrazně připomněli. Díky. .)

Večer jsem se setkala s Florie, které také náleží čest jedné z doprovodných fotografií! Florie vede kandidátku francouzských Pirátů a jsem moc ráda, že takové lidi pirátské strany napříč Evropou mají. Bavily jsme se o hnutí žlutých vest či nadějích Pirátů ve volbách a spolu se znalcem! Philippe-Albert Pastesoignons mi oba vytvořili zajímavý obraz současného stavu Francie (a levice).

V úterý jsem si zkusila, jestli vážně dokážu řídit 20 ze 48 hodin a zjistila jsem, že ano – ale ne bez následků. Víceméně doteď mě bolí záda a první dva dny po příjezdu jsem nemohla spát, sedět ani se hýbat, jelikož to bolelo v každé poloze. Cestu odnesl i Nissánek. Statečně vydržel 1 600 km bez keců – a asi 400 m od mého domu mu upadl deku z výfuku a výfuk visí asi tak na jednom držáku za čtyř. Díky, Nissánku, žes’ nezradil. <3

Ve středu jsem s touto indispozicí nastoupila do auta s naší krásnou skákací lodí a jela kampaňovat do Znojma. Bylo nádherně a lidé příjemní. Jsem za takové kampaňovací dny hodně vděčná, jelikož jak je vidět na doprovodné fotografii č.2, ani dva ibalginy nepomohly na to, abych fungovala bezbolestně.

Ve čtvrtek proběhla důležitá a minulý týden zmiňovaná sociální komise, kde se diskutovalo o projektech MPSV “52” a “108” (říkejme jim tak zatím pracovně), do nichž se město chce přihlásit a které mají pomáhat ukončovat bezdomovectví. 52 prošla bez problémů, 108 nicméně komisí neprošla – množství lidí se zdrželo kvůli poznámce bytového odboru, že pravděpodobně nenajde dost bytů mimo sociálně vyloučené lokality (SVL), což je podmínka. Já a Jan Milota jsme byli pro, jelikož to podle nás může být otázka vůle a vyjednávání, nikoli fyzické nemožnosti takové byty nalézt. Nyní to projedná bytová komise a následně to půjde na radu, kde proběhně zásadní vyjednávání. Zatím vás tedy mohu ujistit, že se k tomu pravidelně všichni potkáváme a řešíme to; jedno hlasování komise nic nemění.

O víkendu jsem dodělávala nějakou administrativu, jela kampaňovat a kreslit na vajíčka (pro tyhle legrace sledujte můj http://instagram.com/ruzovarebelka) do Plzně za další kandidátkou Magdalena Dankova (děkuji za pozvání!) a pořád někde chodila. Ale také jsem dost ležela, pustila si Game of Thrones (!! dobrý) a zazdila nedělní TMG – takže jsem v duchu ukončovala týden s tím, že jsem lemra, která nic nedělá. Když však pak přes hodinu sepisuji TMG, říkám si, že je tato zpětná reflexe skvělou terapií – uvědomit si, že jsem jenom člověk a nevyčítat si odpočinek. Snad to umíte lépe než já. .)